نقد و بررسی دو خودروی پراید ۱۳۱ و تیبا

قدرت بیشتر موتور تیبا می تواند برگ برنده باشد بخصوص اینکه پراید بعد از افزایش وزن، هنوز با موتور ۱۳۰۰ سی سی به بازار می آید و باعث می شود شتاب کمتری در دسترس داشته باشید.

روزنامه هفت صبح: قدرت بیشتر موتور تیبا می تواند برگ برنده باشد بخصوص اینکه پراید بعد از افزایش وزن، هنوز با موتور ۱۳۰۰ سی سی به بازار می آید و باعث می شود شتاب کمتری در دسترس داشته باشید.

اولین گزینه هایی هستند که ممکن است به فکر هر خریداری برسد. با اینحال برای خریدشان باید از mvm110 چینی صرفنظر کنید. پراید و تیبا این شهرت را مدیون قیمت پایین خود هستند، به طوری که آنها را جزو ارزان ترین خودروهای نو می شناسیم.

اگر دایره انتخاب را به آنها محدود کنیم تنها سه تا پنج میلیون تومان اختلاف قیمت دارند. از نظر فنی چطور؟ پراید مدت ها در بازار حضور داشته و ظاهرا زیادی تکراری است. به همین خاطر بعضی ها راهشان را کج می کنند و به سراغ اولین خودرو ایرانی سایپا می روند.

با اینکه می گویند در ساخت تیبا از شاسی پراید و خانواده X100 استفاده شده است، با اینحال ظاهر امروزی تری به خود گرفته است. آنهایی که پشت فرمان این خودرو نشسته اند، می گویند نگهداری از تیبا، دقیقا به اندازه سواری گرفتن از پراید ارزان تمام می شود. هر دو خودرو مصرف سوخت پایینی دارند و برای سرویس و نگهداری زیاد صاحب شان را به زحمت نمی اندازند. حتی بعضی قطعات و لوازم شان مشترک است اما پای انتخاب و خرید که وسط می آید باید سختگیری بیشتری انجام داد. با احتساب اینکه نمی توان روی رانندگی در خارج شهر خیلی رویشان حساب باز کرد، شما پراید ۲۰ میلیونی را انتخاب می کنید یا تیبای ۲۵ میلیونی؟

موتور

تیبا

تیبا از موتوری با حجم ۱۵۰۰ سی سی بهره می برد که باعث شده این خودرو قدرت و شتاب خوبی داشته باشد. از این لحاظ تیبا برتری زیادی نسبت به پراید مخصوصا پراید ۱۳۱ دارد چون در پراید ۱۳۱ بدون تغییر در موتور، وزن ماشین افزایش داشته که باعث کندی شتاب شده است. موتور خودرو توان تولید نیرویی معادل ۸۷ اسب بخار برای ۵۳۰۰ دور در دقیقه و گشتاور ۱۲۸ نیوتن متری برای چهار هزار دور در هر دقیقه را دارد.

البته این نکته را بایداضافه کنیم که تیبا به کیفیت روغن موتور حساس بوده و شما حتما باید در انتخاب آن دقت زیادی به خرج دهید. اگر برای این خودرو از یک روغن موتور معمولی استفاده کنید تقریبا بعد از دو هزار کیلومتر رانندگی، وقتی خودرو را روشن کنید، صدای غیرعادی از موتور به گوش خواهد رسید که به مرور فراگیر شده و پس از گرم شدن ماشین هم دیگر قطع نخواهد شد. حداکثر سرعت نیز در این خودرو ۲۰۰ کیلومتر بر ساعت است.

پراید ۱۳۱

موتور پراید همچون تیبا دارای چهار سیلندر بوده که به صورت خطی قرار گرفته اند. موتور این خودرو با حجم ۱۳۰۰ لیتر می تواند قدرتی معادل ۷۱ اسب بخار برای ۵۲۵۰ در هر دقیقه به همراه گشتاوری ۱۰۸ نیوتنی برای چهار هزار دور تولید کند؛ بنابراین تیبا در حجم موتور، قدرت، اسب بخار و دورهای موتور از پراید برتر است.

این خودرو همانند تیبا به یک گیربکس پنج دنده دستی مجهز شده است. حداکثر سرعت در پراید ۱۷۰ کیلومتر بر ساعت بوده و با این خودرو شما به ۱۴ تا ۱۵ ثانیه زمان نیاز خواهید داشت تا از حالت سکون به سرعت صد کیلومتر بر ساعت برسید، بنابراین از نظر سرعت و شتاب نیز تیبا با داشتن سرعت ۲۰۰ کیلومتری و زمان ۱۲ تا ۱۳ ثانیه ای از پراید برتر است.

مصرف سوخت

پراید ۱۳۱

باک بنزین در پراید ۱۳۱ گنجایش ۴۰ لیتر بنزین دارد که به ازای هر صد کیلومتر رانندگی به صورت ترکیبی هفت لیتر بنزین از آن کاسته می شود. در واقع پراید در شهر صدی ۹٫۵ لیتر بنزین می سوزاند که این عدد در اتوبان ها ۵٫۳ لیتر است.

تیبا

باک سوخت تیبا گنجایش ۴۰ لیتر بنزین دارد. مصرف سوخت شهری آن ۵٫۶ لیتر به ازای هر صد کیلومتر رانندگی بوده و مصرف سوخت ترکیبی آن نیز به ۶٫۹۵ لیتر می رسد.

سیستم فرمان

تیبا

فرمان این خودرو دارای سیستم هیدرولیک با قابلیت تنظیم ارتفاع است. نوع سیستم ترمز این خودرو، روغنی با بوستر خلایی بوده و نوع و دیسک و کالیبر ترمز آن در جلو دیسکی و در عقب کاسه ای است.

پراید ۱۳۱

فرمان این خودرو دارای سیستم هیدرولیک با قابلیت تنظیم ارتفاع است. نوع سیستم ترمز این خودرو روغنی با بوستر خلایی بوده و نوع دیسک و کالیبر ترمز آن در جلو دیسکی و در عقب کاسه ای است.

آپشن ها

پراید ۱۳۱

در پراید نیز همچون تیبا از سیستم تهویه مطبوع استفاده شده است. سیستم پخش پراید علاوه بر سی دی از USB استفاده می کند و قابلیت اجرای فایل های MP3 را دارد. در جلو و عقب پراید مه شکن تعبیه شده است.

تیبا

یکی از آپشن هایی که در تیبا به کار رفته سیستم تهویه مطبوع است. سیستم پخش این خودرو توان اجرای فایل های MP3 از روی USB را دارد. این ماشین مجهز به چراغ جلوی پرنوری است که رانندگی در شب را راحت می کند و این مسئله تاثیر زیادی بر کاهش حوادث ناشی از کاهش دید در شب راننده دارد. همچنین برای مواقع ضروری دارای مه شکن جلو و عقب است. اضافه بر آن تیبا چراغ هشداردهنده عیب یاب موتور دارد. شیشه های برقی در این خودرو نیز تنها به درهای جلو متعلق است. صندلی راننده تیبا قابلیت تنظیم ارتفاع دارد.

پراید و تیبا در بازار

هم اکنون قیمت پرایدهای ۱۳۱ مدل SE در نمایندگی ها ۱۹ میلیون و ۷۲۰ هزار تومان بوده و در بازار آزاد نیز با قیمت ۱۹ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان فروخته می شوند. البته دوگانه سوز همین مدل در نمایندگی و بازار آزد به ترتیب ۲۱ میلیون و ۲۲۰ هزار تومان و ۱۹ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان قیمت دارند.

پراید ۱۳۱ در مدل SL نیز در بازار آزاد ۱۸ میلیون تومان قیمت دارد. در بازار دست دوم هم شما می توانید یک دستگاه پراید ۱۳۱SE تولید ۹۲ با رنگ مشکی و ۲۶ هزار کیلومتر کارکرد را به قیمت ۱۸ میلیون تومان خریداری کنید.

تیبا نیز در مدل های SE، SX، دوگانه و هاچ بک ارائه می شود که در نمایندگی ها به ترتیب ۲۳ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان، ۲۶ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان، ۲۵ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان عرضه می شوند. در بازار آزاد هم یک دستگاه تیبا SX به قیمت ۲۲ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان فروخته می شود.

تیبا در مدل SE نیز در بازار آزاد ۲۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد. قیمت آزاد مدل دوگانه سزو این خودرو نیز ۲۵ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است. همچنین مدل هاچ بک تیبا در بازار آزاد به قیمت ۲۶ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان فروخته می شود. در بازار خودروهای کارکرده هم یک دستگاه تیبا مدل ۹۲ با رنگ سفید و کارکرد ۲۵ هزار کیلومتر ۲۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان قیمت دارد.

—–
فروم :
جناب radar : سلام

می خوام از بین تیبا و پراید یکی رو انتخاب کنم برای سال جدید بگیرم بنظرتون کدوم بهتره ؟؟؟ و چرا ؟؟؟؟
————–
پاسخ ها :
جناب Changizi_PNU
اگر محدوده انتخاب بین این دو خودرو باشه در برتری تیبا شک نکن
مزایای تیبا به پراید:
– مصرف منطقی صدی هفت و نیم بصورت ترکیبی
– بدنه مقاومتر
– فضای بیشتر سرنشینان و صندوق
– شتاب فوق العاده و سرعت نهایی ۱۹۰ کیلومتر واقعی با جی پی اس تست شده
– نرمی و راحتی کمکها و صندلیها
– تمام جلو بندی و ترمزها ریو هست و کاملا قابل اطمینانه

در بحث تعادل در سرعتهای بالا و سر پیچها تیبا بهتر از پرایده ولی نسبت به خودروهای خانواده پژو ضعفش کاملا مشخصه
از نظر کیفیت پلاستیکهای تزینات پراید و تیبا در یه سطح اند و داشبورد و رو دریهای تیبا عین پراید خشکه و راحت خط میوفته
————-
پاسخ ها:
جناب amin xps
مزایا تیبا به پراید :

فرمون نرم و فوق العاده عالی
جلوبندی شبیه ریو و با کیفیت و عمر بالا
ترمز های بهتر
ظاهر بهتر و به روز تر
صندلی های خوب و راحت
فضای بیشتر اتاق و صندوق جادار
شتاب خوب
مصرف ترکیبی خوب
قطعات هم که حدودا ۶۰% مشترک با پراید و کم کم داره زیاد میشه همه جا
نور چراغ ها و مه شکن فوق العاده خوب و قوی حتی از خانواده پژو و سمند هم بهتره
کولر و بخاری عالیییییییییییییی و بر عکس پراید از دریچه های جلو هم باد داغ میزنه رو بخاری که واقعا عالی هست

معایب مشترک :
صدای موتور یکم زیاد و لی در حد پراید نیست
کیفیت رو دری و قطعات پلاستیکی هردو پایین
زوزه در گیربکس هردو خودرو تو دنده های ۱ و ۲ و ۳ حالا حدودی هست
یه مشکل تیبا هم این که شعاع دور فرمون کم هست یعنی فرمون زود میرسه به آخر که بعضی جاها با ۲ و ۳ فرمون باید دوز زد که البته این قلق رانندگی هست و وارد شی با همون ۲ فرمون رد میکنی
یر پیچ ها با سرعت بالا زود تر از پژو و سمند در میره پشت ماشین ولی از پراید بهتره توجه کن گفتم سرعت بالاااااااا مثلا ۹۰ ۱۰۰ ولی زیر ۸۰ اینم خوبه

نتیجه گیری کلی :
با توجه به قیمت ها و تفاوت ۲ ۳ تومنی پراید و تیبا کاملا می ارزه که آدم تیبا بخره
حتی برای جاده هم ماشین خوبیه
اما اگه پول داری سمند EF7 دوگانه بخر که کاملا از تیبا بهتره و هیچ شکی توش نیست اما خوب ۳۰ تومنی هست و خوبی ها و بدی های خودشو داره و با تیبا ۷ تومن اختلاف داره ولی اگه پولت در حد ۲۳ ۲۴ تومن هست ۱۰۰% تیبا
سراغ ماشین های کارکرده هم نرووووو که مصرف سوخت و هزینه هاش پدر آدمو در میاره مخصوصا پژو و سمند ۱۸۰۰ حتی دوگانه سوز
ماشین صفر تا ۲۴ تومن فقط تیبا
—————————
پاسخ ها:
جناب mohammad60:
البته تجربه ۵۰۰۰ کیلومتری من با تیبا و ۱۰۰۰۰ کیلومتریم با پراید صندوقدار تایید کننده مطالب شما هست .
توی تیبا احساس بهتری از رانندگی نسبت به پراید وجود داره و میشه گقت چسبندگی به جاده بهتر از پراید شده .
انشاءالله در محصولات بعدی ایرانی بهتر هم خواهد شد و روزی رقیب بی ام دبلیو خواهیم بود!!
————————-
منابع:برترین ها-تیونینگ تاک – تالارهای خودرو

دیدگاه‌ها ۰

*
*