پیمانه اقتصادی؛ مقام مسئول: ایام نوروز با روند کاهش قیمت‌ها روبرو شدیم/ رایزنی هند با آمریکا برای ادامه واردات نفت از ایران/ دلار در بازار تهران بازهم ثابت ماند

پیمانه اقتصادی، هر روز بسته‌ای خبری از مطالب اقتصادی با اهمیت و مهم ایران و جهان، همچون تغییرات در بازار انرژی، بازار طلا، سکه، مسکن، نفت، خودرو و … تا خبر‌ها و رویداد‌های جذاب اقتصادی را گردآوری می‌کند.

به گزارش «تابناک اقتصادی»؛ این پیمانه تیتر‌هایی همچون بانک‌های مرکزی جهان خرید طلا را به ۶۰۰ تُن کاهش می‌دهند، توافق اوپک پلاس تمدید خواهد شد، سئول در حال بررسی جایگزین کردن نفت ایران با نفت سبک آمریکاست، قیمت سکه در پانزدهمین روز از فروردین ۹۸ و بی‌توجهی بانک مرکزی آمریکا به انتقادات ترامپ را در بر دارد.

بانک‌های مرکزی جهان خرید طلا را به ۶۰۰ تُن کاهش می‌دهند

گزارش سالانه موسسه مشاوره ای «متالز فوکِس» حاکی از آن است که افزایش مصرف طلا از سوی جواهرسازان انتظار جهش تقاضا برای طلا را به بالاترین سطح خود در ۴ سال اخیر رسانده است. این شرکت مشاوره ای فلزات گرانبها اعلام کرد انتظار می رود مصرف جهانی طلا در سال جاری میلادی به ۴ هزار و ۳۷۰ تُن افزایش پیدا کند که بالاترین رقم از سال ۲۰۱۵ میلادی به بعد محسوب می شود. میزان مصرف طلا جهانی در سال گذشته میلادی ۴ هزار و ۳۶۴ تُن پیش بینی شده بود. برآورد می شود عرضه جهانی طلا یک روند افزایشی متعادلی را در سال جاری میلادی داشته باشد و با یک درصد رشد به ۴ هزار و ۷۰۷ تُن برسد. افزایش تولید طلا در غرب آفریقا، کانادا و روسیه میزان کاهش تولید طلا در جنوب آفریقا، چین و اندونزی را جبران خواهد کرد. پیش بینی مصرف طلا برای جواهرسازی در سال ۲۰۱۹ میلادی با ۳ درصد افزایش ۲ هزار و ۳۵۱ تُن است که حکایت از افزایش ۷ درصدی مصرف طلا در هند و رشد ۳ درصدی در چین دارد. پیش بینی می شود هند و چین بعنوان ۲ مصرف کننده بزرگ طلا در جهان تقاضای پایین در خاورمیانه را جبران کنند. بر اساس گزارش موسسه مشاوره ای «متالز فوکِس» خرید طلا از سوی بانک های مرکزی جهان در سال گذشته میلادی با رشد ۷۵ درصدی روبرو شد که در سال ۲۰۱۹ میلادی با ۹ درصد کاهش به ۶۰۰ تُن خواهد رسید؛ ضمن اینکه تقاضا برای سرمایه گذاری فیزیکی طلا هم تقریبا بدون تغییر یک هزار و ۸۲ تُن خواهد بود. سال جاری میلادی به لحاظ قیمت طلا در مقایسه با سال گذشته میلادی از چالش کمتری برخوردار خواهد بود. قیمت اونس طلا در سال ۲۰۱۹ میلادی با ۳ درصد افزایش بطور متوسط در حدود یک هزار و ۳۱۰ دلار خواهد بود. قیمت منطقه ای طلا در حال حاضر تقریبا یکهزار و ۲۹۳ دلار در هر اونس معامله می شود.

مقام مسئول: ایام نوروز با روند کاهش قیمت‌ها روبرو شدیم

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با انتقاد از انتشار اخباری مبنی بر عرضه گوشت مرغ گرم و منجمد تنظیم بازاری با قیمت‌هایی بیش از نرخ مصوب در برخی از استان‌های کشور، گفت: برخی با طرح این موضوعات، علاوه بر ذهنیت سازی، تلاش دارند به افزایش قیمت انواع گوشت در کشور دامن بزنند اما با تلاش شرکت پشتیبانی امور دام سراسر کشور، نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه شاهد روند کاهشی قیمت‌ها نیز در شب عید و ایام نوروز بودیم. وی تصریح کرد: درباره گوشت مرغ در شب عید و ایام نوروز، شرایط آرامی را پشت سر گذاشتیم و حتی با روند کاهش قیمت‌ها روبرو شدیم. ورناصری اضافه کرد: تا جایی که در این ایام، روزانه هزار تن گوشت مرغ گرم در تهران و در سایر استان‌های کشور متناسب با نیاز بازار عرضه کردیم که البته این اقدام ادامه می‌یابد. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام گفت: طبق مصوبه ستاد تنظیم بازار هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم با نرخ ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان و مرغ منجمد ۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان عرضه شد و نرخی بیش از این نداشتیم. وی افزود: با توجه به عرضه گسترده گوشت گرم و منجمد مرغ در سراسر کشور، به طور متوسط قیمت مرغ گرم در استان‌ها بین ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان و در تهران به ۱۴ هزار تومان تقلیل یافت. ورناصری همچنین با اشاره به کاهش قیمت دام زنده گوسفندی گفت: با توجه به میزان گسترده واردات و عرضه گوشت گوسفندی و دام زنده در شب عید و ایام نوروز، قیمت هر کیلوگرم دام زنده ۱۰ هزار تومان کاهش پیدا کرد. در هیچ استانی نه تنها افزایش قیمت گوشت قرمز نداشتیم بلکه روند کاهشی آن ادامه دارد. مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام کشور گفت: در پی تداوم واردات دام از بنادر چابهار و امام (ره)، ظرف دو روز آینده دام زنده گوسفندی از بندر عباس وارد کشور می‌شود.

توافق اوپک پلاس تمدید خواهد شد

شرکت ویتول که بزرگترین بازرگان نفت مستقل جهان است، انتظار دارد اوپک و متحدانش حداقل تا ژوئن به توافق کاهش تولید ادامه دهند زیرا بازار هنوز متوازن نشده است. جیووانی سریو، مدیر تحقیقات جهانی شرکت ویتول در مصاحبه‌ای با “اس اند پی گلوبال پلاتس” اظهار کرد: به نظر می‌رسد عزم خوبی برای حفظ کاهش تولید تا زمانی که بازار نفت به تعادل مجدد برسد، وجود دارد. اوپک، روسیه و سایر تولیدکنندگان غیراوپک در دسامبر موافقت کردند میزان عرضه خود را ۱.۲ میلیون بشکه در روز به مدت شش ماه از ابتدای ژانویه سال ۲۰۱۹ محدود کنند. این گروه اعلام کرده که هدفش، کاهش سطح ذخایر نفت کشورهای عضو OECD به میانگین پنج ساله است اما هدف برای امسال دیگر مشخص نیست. سریو گفت: رساندن سطح ذخایر نفت به میانگین پنج ساله در سال ۲۰۱۸ محقق شد اما معلوم نیست بجز ثبات بازار، هدف امسال اوپک و متحدانش چیست. به گزارش ایسنا، عربستان سعودی که بزرگترین صادرکننده نفت جهان است، تولید نفت خود را بیش از میزان که توافق شده، در ژانویه و فوریه کاهش داده و به پایین سقف ۱۰.۳ میلیون بشکه در روز رسانده است.

سئول در حال بررسی جایگزین کردن نفت ایران با نفت سبک آمریکاست

رویترز: برخی منابع دیپلماتیک اعلام کردند، در شرایطی که کره‌جنوبی در انتظار اعلام تصمیم واشنگتن مبنی بر تمدید معافیت‌ها برای خرید نفت از ایران است، آزمایش نفت سبک آمریکا به عنوان جایگزینی برای نفت ایران را نیز آغاز کرده است. بر اساس این گزارش، کره جنوبی یکی از بزرگترین واردکنندگان آسیایی نفت ایران است و یکی از هشت کشوری بود که شامل معافیت‌های تحریمی نفت ایران شد. آمریکا با خروج از برجام، در ماه نوامبر سال گذشته میلادی تحریم‌ها علیه ایران را مجددا وضع کرد اما برای هشت کشور معافیت تحریمی صادر کرد. این معافیت‌ها تا ماه می (اردیبهشت‌ ماه) اعتبار دارد. اگرچه واشنگتن اعلام کرده که این معافیت‌ها را تمدید نخواهد کرد، اما برآوردها از این امر حکایت دارد که احتمالا برخی از این معافیت‌ها تمدید خواهد شد. بنا به گفته این منابع دیپلماتیک، پالایشگاه «اس.کی.انرژی»که پالایشگاه اصلی کره جنوبی است و پالایشگاه «هیوندای اویل‌بانک» به عنوان کوچکترین پالایشگاه این کشور، مطالعه روی نمونه‌های نفت سبک آمریکا را آغاز کرده‌اند. یک مقام سابق آمریکایی گفته است، سئول در حال انجام مذاکره با آمریکا برای تمدید معافیت‌ خود از تحریم‌های ایران است و اعلام کرده که جایگزین‌های اندکی برای میعانات گازی که از ایران خریداری می‌کند، وجود دارد. با این وجود، سه منبع مطلع در رابطه با معافیت‌های تحریمی واشنگتن گفته‌اند، حتی اگر معافیت‌های کره جنوبی تمدید شود، باز هم باید واردات خود از ایران را ۵ تا ۲۰ درصد حجم فعلی کاهش دهد. کره جنوبی در ماه ژانویه تا فوریه سال جاری میلادی ۱۷۶،۲۳۷ بشکه نفت خام از ایران خریداری کرده که این میزان در مقایسه با دوره مشابه سال گذشته ۳۸.۵ درصد کاهش یافته است.

رایزنی هند با آمریکا برای ادامه واردات نفت از ایران

در حالی که معافیت هشت کشور از تحریم‌های نفتی ایران ماه آینده به پایان خواهد رسید، هند روز پنجشنبه اعلام کرد که در تلاش است تا با دولت آمریکا درباره تمدید این معافیت گفت‌وگو کند. نوامبر گذشته آمریکا به هشت کشور هند، چین، یونان، ایتالیا، تایوان، ژاپن، ترکیه و کره‌جنوبی ۶ ماه معافیت از تحریم‌های ایران برای واردات نفت اعطا کرد. این معافیت‌ها ۲ می (۱۲ اردیبهشت) به پایان خواهد رسید. «راویش کومار» سخنگوی وزارت امور خارجه هند روز پنج‌شنبه در یک کنفرانس خبری گفت: «در حال تعامل با آمریکا هستیم و موضوع مهم این است که ما به تعامل با آمریکا درباره این موضوع ادامه می‌دهیم.» اردیبهشت سال گذشته بود که آمریکا تحریم‌هایی را که به واسطه توافق هسته‌ای تهران با گروه ۱+۵ برداشته شده بود علیه ایران بازگرداند. آمریکا به هند و دیگر کشورها هشدار داده بود که باید واردات نفت از ایران را به صفر برسانند یا آنکه با تحریم‌های آمریکا مواجه شوند، اما پس از آن و با توجه به افزایش قیمت‌های جهانی نفت، واشنگتن ۸ کشور را به مدت ۶ ماه از تحریم‌های نفتی معاف کرد. هند که پس از چین دومین خریدار بزرگ نفت ایران به شمار می‌آید، حجم خرید نفت خود را به ۳۰۰ هزار بشکه در روز کاهش داده، این در حالی است که پیش از تحریم‌ها، ۴۵۲ هزار بشکه نفت از ایران می‌خرید. هند سومین مصرف کننده بزرگ نفت جهان به شمار می‌آید و ۸۰ درصد از نیاز خود را از طریق واردات تامین می‌کند. ایران پس از عربستان و عراق سومین تامین کننده بزرگ هند به شمار می‌آید. دهلی‌نو اعلام کرده در صورتی که نتواند تمدید معافیت‌ از تحریم‌ها را از آمریکا دریافت کند به دنبال افزایش واردات از کشورهایی نظیر عربستان و امارات خواهد بود. /فارس

قیمت سکه در پانزدهمین روز از فروردین ۹۸

در معاملات بازار آزاد امروز پنجشنبه ۱۵ فروردین ۹۸، قیمت سکه طرح جدید به ۴ میلیون و ۶۵۶ هزار تومان رسید. همچنین قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم، ۴ میلیون و ۵۲۷ هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۶۴۹ هزار تومان و سکه یک گرمی ۸۷۹ هزار تومان است. /مهر

بی‌توجهی بانک مرکزی آمریکا به انتقادات ترامپ

«نیل کاشکاری» رییس فدرال رزرو بانک مینیاپولیس آمریکا گفت: سیاستگذاران فدرال رزرو در زمان تصمیم گیری برای افزایش نرخ بهره به آمارهای اقتصادی توجه می کنند و به سیاست ها یا علائق سیاستمداران توجهی نمی کنند. وی افزود: روسای جمهور آزاد هستند که هر چه می خواهند بگویند. «کاشکاری» تصریح کرد، می توانم به شما با اعتماد کامل بگویم که همکاران من و خودم هیچ توجهی به این حرف ها نمی کنیم. بر پایه این گزارش، دولت دونالد ترامپ رییس جمهور ایالات متحده چندین بار فدرال رزرو را به دلیل افزایش نرخ بهره در سال گذشته میلادی مورد انتقاد قرار داد و دونالد ترامپ در روز جمعه هفته گذشته هم بانک مرکزی آمریکا را به دلیل آسیب زدن به رشد اقتصادی و بازار بورس سرزنش کرد.

دلار در بازار تهران بازهم ثابت ماند

قیمت ارز که در ابتدای هفته حدود ۲۰۰ تومان افزایش یافته بود، در طی چند روز اخیر ثابت بوده و تغییری نکرده است. بر این اساس، قیمت خرید دلار در صرافی‌های مجاز بانک مرکزی ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان و قیمت فروش آن ۱۳ هزار و ۲۰۰ تومان است. همچنین این صرافی‌ها قیمت خرید هر یورو را ۱۵ هزار و ۱۰۰ تومان و قیمت فروش آن را ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان اعلام کرده‌اند. به این ترتیب، قیمت اخیر همانند روزهای گذشته بوده و می‌توان گفت که بازار ارز سال جدید را با آرامش آغاز کرده است.

 

دیدگاه‌ها ۰

*
*