کاهش تولید خودروسازان بزرگ چقدر است‌؟

بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت حاکی از کاهش ۴۰.۹ درصدی تولید ایران‌خودرو و افت ۳۷ درصدی تولید گروه سایپا از آغاز امسال تا پایان بهمن ماه در مقایسه با مدت مشابه پارسال است.

بررسی آمارهای منتشره وزارت صنعت، معدن و تجارت حاکی از کاهش ۴۰.۹ درصدی تولید ایران‌خودرو و افت ۳۷ درصدی تولید گروه سایپا از آغاز امسال تا پایان بهمن ماه در مقایسه با مدت مشابه پارسال است.

به گزارش تجارت‌نیوز، بررسی آمارهای یادشده حاکی از تولید ۳۸۶ هزار و ۵۲۳ دستگاه خودرو توسط گروه صنعتی ایران‌خودرو از آغاز امسال تا پایان بهمن ماه است که در مقایسه با تولید ۶۵۳ هزار و ۵۹۳ دستگاه در مدت مشابه پارسال، کاهش ۴۰.۹ درصدی نشان می‌دهد.

در این مدت تولید سواری در گروه ایران‌خودرو با کاهش ۴۱.۳ درصدی، تولید وانت با کاهش ۲۵.۵ درصدی، تولید مینی بوس، میدل‌باس و اتوبوس با کاهش ۲۵.۶ درصدی، اما تولید ون با افزایش ۵۴.۲ درصدی و تولید کامیونت، کامیون و کشنده با رشد ۱۴۲ درصدی در مقایسه با مدت مشابه پارسال مواجه شد.

تا پایان بهمن ماه، ۳۷۶ هزار و ۹۲۹ دستگاه سواری، هفت هزار و ۷۵۲ دستگاه وانت، ۵۱۸ دستگاه ون، ۱۷۷ دستگاه مینی‌بوس، میدل‌باس و اتوبوس و یک هزار و ۱۴۷ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده در ایران‌خودرو تولید شد.

این گزارش می‌افزاید: در بهمن ماه امسال نیز ۲۷ هزار و ۵۴۳ دستگاه خودرو در ایران‌خودرو تولید شد که شامل ۲۶ هزار و ۹۵۱ دستگاه سواری و ۵۹۲ دستگاه وانت بوده است.

در این ماه هیچ ون، مینی‌بوس، میدل‌باس، کامیونت، کامیون و کشنده‌ای از سوی این گروه تولید نشد.

آمار تولید بهمن ماه ایران‌خودرو در مقایسه با بهمن ماه پارسال کاهش ۵۷.۵ درصدی نشان می‌دهد.

گروه صنعتی ایران‌خودرو از آغاز امسال تا پایان دی ماه ۳۵۸ هزار و ۹۸۰ دستگاه خودرو تولید کرده بود که نسبت به پارسال ۳۹ درصد کاهش داشت.

عدد صفر مقابل تولید مینی‌بوس، میدل باس و اتوبوس در سایپا

همچنین برپایه آمارهای منتشره وزارت صنعت، از آغاز امسال تا پایان بهمن ماه ۳۸۱ هزار و ۸۵ دستگاه خودرو در گروه سایپا تولید شد که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۳۷ درصد کاهش نشان می‌دهد. این در حالی است که گروه سایپا در ۱۱ ماهه پارسال ۶۰۵ هزار و ۳۴۸ دستگاه خودرو تولید کرده بود.

بر پایه این گزارش، در مدت یاد شده ۳۴۷ هزار و ۶۶۸ دستگاه سواری، ۳۰ هزار و ۲۳۱ دستگاه وانت و سه هزار و ۱۲۷ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده در گروه سایپا تولید شد که به ترتیب ۳۷.۷ درصد، ۳۰.۲ درصد و ۲۳.۲ درصد کاهش داشته است.

در این مدت همچنین ۵۹ دستگاه ون تولید شد، در حالی که در ۱۱ ماهه پارسال تولید این خودرو صفر بوده است.

از آغاز امسال تا پایان بهمن ماه هیچ مینی‌بوس، میدل‌باس یا اتوبوسی در گروه سایپا تولید نشد.

تولید ۲۸ هزار و ۲۴۵ دستگاه خودرو در بهمن ماه ۹۷ از جمله دیگر آمار قابل اشاره است که در مقایسه با مدت مشابه پارسال ۵۷.۲ درصد کاهش نشان می‌دهد.

در بهمن ماه امسال ۲۵ هزار و ۳۷۴ دستگاه سواری، ۲ هزار و ۷۹۲ دستگاه وانت، پنج دستگاه ون و ۷۴ دستگاه کامیونت، کامیون و کشنده در گروه صنعتی سایپا تولید شد، اما هیچ مینی‌بوس، میدل‌باس و اتوبوسی تولید نشد.

دیدگاه‌ها ۰

*
*